Bodrum İnfo Yarımada ve Plajlar

Bodrum Yarımadası 649 km2lik Bodrum Yarımadasında birçok güzel yerleşim birimleri ve plajlar vardır. Tüm yarımadaya otogardan dolmuşlarla ulaşılabilir.

Gümbet : Bodrum'dan sadece 3 km. uzaklıktadır. Son yıllarda oldukça gelişmiş, çok sayıda otel, bar, restaurant, disko vs. ile kendi başına bir tatil yöresi olmuştur. Popüler bir su sporları merkezidir.

Bitez : Bodrum'dan 7 km. uzaklıktadır. Yarımadanın en yeşil ve bozulmamış yerleşim birimlerinden biridir. Elverişli rüzgarlarından dolayı windsurf ve yelken sporları için çok uygundur.

Ortakent : Bitez'den sonraki koy, Bodrum'a 13 km. uzaklıktaki Ortakent'tir. Uzun bir plajı vardır ve deniz hemen derinleşir. Birçok otel, kafe, bar ve restaurant vardır. Ayrıca burada kamping yeri de mevcuttur. Ortakent sahilleri su sporları için çok uygundur.

Bağla : Bodrum'dan 15 km. uzaklıktadır. Güzel bir koy'dur. Burada bulunan bir içme suyu kaynağının bulunduğu yer, halkın piknik yapmak için tercih ettiği bir alandır. Son yıllarda gelişmeye başlamıştır.

Aspat : Bağla'nın arkasındaki koy'dur. Bodrum'un ünlü halk türküsü olan Çökertme'de bu yörenin adı geçer. Aspat ismi, toprağı verimsiz olduğundan antik dönemde verimsiz toprak anlamına gelen Aspartos sözcüğünden esinlenilmiştir. Ünlü Türk gezgini Evliya Çelebi eserlerinde bu yöre hakkında önemli bilgiler vermiştir.

Karaincir : Bodrum'a 24 km. uzaklıktadır. İki tarafı tepelerle çevrili olduğundan rüzgar almaz. 500 metre uzunluğundaki sahilin kumu çok incedir.

Akyarlar : Bodrum'a 22 km. uzaklıktadır. Yunan Adaları buraya çok yakındır. Kamping siteleri mevcut olup winsurf için idealdir.

Turgutreis : Bodrum'a 18 km. uzaklıktaki bu belde ismini, Osmanlı İmparatorluğu'nun önemli kaptanlarından olan ve bu yörede doğan Turgutreis'ten almıştır. Güçlü rüzgar aldığından profesyönel windsurfçüler tarafından tercih edilmektedir. Birçok tesis ve kumlu plajları vardır.

Kadıkalesi : Turgutreis'in 4 km. kuzeyinde bulunmaktadır. Güzel bir-kaç turistik tesis bulunmaktadır.

Gümüşlük : Bodrum'a 24 km. uzaklıkta olan Gümüşlük yarımadanın en iyi korunmuş (yaygın sit alanları olduğundan) sakin ve huzurlu bir yöresidir. Deniz kenarında bulunan balık lokantalarıyla ünlüdür. Koyun karşısında bulunan küçük adaya sadece paçalarınızı sıvayıp yürüyerek geçebilirsiniz.
Burada denizaltında kalan tarihi site mevcuttur.

Yalıkavak : Bodrum'a 18 km. uzaklıktadır. Birçok yeldeğirmeni vardır ve yeldeğirmenlerinden de anlaşılacağı gibi sert rüzgarlara açıktır. Son yıllarda yarımadanın en hızlı gelişen turizm yörelerinden birisidir. Birçok turistik tesis mevcuttur.

Gündoğan : Yalıkavak'tan sadece bir-kaç dakika uzaklıktadır. Turizmin hızla gelişmesine rağmen huzurlu bir yerdir.

Göl-Türkbükü : Gölköy ve Türkbükünün birleşmesiyle Göl-Türkbükü adıyla belediye olmuşlardır.. Türkbükü özellikle sanatçı, artist yazar ve şairlerin buluşma yeri olmuştur. Turistik tesis sayısı , özellikle Gölköy'de, hızla artış göstermiştir. Deniz kenarındaki restaurant ve cafelerinde hoşça vakit geçirebilirsiniz.

Torba : Bodrum'a sadece 6 km. uzaklıktadır. Kaliteli turistik tesisler mevcut olup, Didim'e yapılan feribot seferlerinde feribotlar buradan hareket etmektedirler.